Beseda Sotetos je palindrom, kar pomeni, da se enako prebere naprej in nazaj. To odraža usklajenost in simetrijo, ki sta prisotni, kadar isto stvar gledamo z različnih zornih kotov in jo zaznamo enako. Glavni cilj naših storitev je prav tako doseganje usklajenosti znotraj sebe in z okoljem, saj smo ljudje le tako lahko v ravnovesju.

V besedi SOTETOS pomen nosi oblika črk - vsaka posamezna črka oz. oblika črke ima poseben pomen. Črka S s svojo ukrivljenostjo izraža igrivost, sproščenost, zabavo, ki je eden izmed glavnih ciljev naših storitev. Črko O kot sklenjen krog povezujemo z naravo, kjer je prisotna krožnost, neskončnost, popolnost – naše storitve so vezane tudi na aktivnosti v naravi ter zajemajo razumevanje človeka kot celostnega bitja, ki se vede po načelu namenske krožne vzročnosti (vzeto iz teorije izbire, ki je temelj našega dela). Črka T s svojo obliko odraža ravnovesje in zmernost – cilj naših storitev je doseganje le-teh. In še črka E; njen pomen pa zaenkrat zadržimo zase in ga bomo razkrili v kasnejši fazi našega razvoja. Glede na to, da je črka E edina črka, ki se v besedi SOTETOS pojavi samo enkrat, je še posebej pomembna in nosi posebno sporočilo.

Od kod beseda SOTETOS?

Naše vrednote

Temelj delovanja podjetja SOTETOS so določene vrednote, ki jih poskušamo uresničevati na vsakem koraku. 

Naša napomembnejša vrednota je sodelovanje. Verjamemo, da brez sodelovanja ni zadovoljnega življenja. Dr. Glasser, utemeljitev teorije izbire, na kateri temelji naše delovanje, je dejal, da je človek brez medosebnih odnosov lahko zadovoljen, ne more pa biti srečen. Odnosi med nami so torej tisti, ki nam omogočajo srečnost in so osnova vsakega sodelovanja. 

Sodelovanje pa ni pomembno le med ljudmi, temveč tudi med ljudmi in preostalim stvarstvom. Ena izmed nam zelo pomembnih vrednot je ekologija; v zvezi s katero pa moramo takoj omeniti našo prav tako pomembno vrednoto, ki je odgovornost. Menimo, da nam narava veliko da in da v odnosu do nje nimamo samo pravic, ampak tudi dolžnosti. To ne velja samo za naravo, ampak tudi za družbo, v kateri živimo. Trudimo se biti odgovorni do sebe, do naših najbližjih sodelavcev in konec konec tudi do širše družbe. 

Pomembni sta nam tudi sprostitev in zabava, saj verjamemo, da lahko le v sproščenem vzdušju ljudje polno udejanjimo svoj potencial in damo svoj doprinos oz. prispevek svetu - tako na osebnem, kot tudi družinskem in poklicnem področju. Radi se pohecamo in nasmejimo - smeh je pol zdravja! Negujemo optimizem in veselje do življenja, všeč nam je osebna rast in  razvoj in s tem povezana edukacija, ki jo razumemo kot skupek vzgoje in izobraževanja in do katere gojimo veliko strast. Radi se učimo in pridobivamo znanje o sebi in okolju okrog nas, kar nam omogoča mojstrstvo na področjih, ki nas zanimajo.

Naša kreativnost, pustolovskost in odprtost za različna doživetja, ideje in možnosti nam prinašata konstanten napredek - sprememba je pač edina stalnica. Verjamemo, da sta raznolikost in zmernost veliki vzporednici za zdravje, ki je naša temeljna vrednota in ga še raje označujemo kot telesna, duševna in  duhovna kondicija

V odnosih so nam pomembne pristnost, tolerantnost ali tudi sprejemanje drugačnosti in intimnost, kar si predstavljamo kot delitev notranjih doživljanj z drugimi. Le preko teh vrednot verjamemo, da smo lahko v največjo pomoč drugim.

Konec konec pa so naše pomembne vrednote vezane tudi na doseganje rezultatov. Zavedamo se, da brez delavnosti, zmožnosti prilagoditve novim okoliščinam (prilagodljivost) ne moremo uresničevati svojega poslanstva. Radi imamo izzive oz. spopadanje z zahtevnimi nalogami in problemi, radi živimo dobro organizirano in urejeno življenje (red), predvsem pa nam je pomembno, da je ima vse, kar počnemo, v naših očeh smisel

V skladu z načeli teorije izbire je naša vrednota tudi realizem ali postavljanje realnih pričakovanj, kar vidimo kot temelj zdrave samozavesti oz. dobrega počutja v svoji koži, k čemur lahko pripomore tudi čuječnost. Vse to nam lahko prinese notranji mir in konec koncev tudi mir na svetu, saj ob upoštevanju vseh te vrednot ni več potrebe po borbi za moč oz. se ta borba odvija na polju naše moči in ne na polju moči drugih ljudi. K temu pa lahko pripomore tudi iskanje srednje poti in izogibanje skrajnostim oz. vrednota zmernosti.

Naše poslanstvo

Poslanstvo podjetja SOTETOS je s pomočjo teorije izbire sodelovati s posamezniki, pari in skupinami, da razvijejo poglobljeno razumevanje sebe in okolja, s čimer si lahko omogočijo izboljševanje kakovosti medosebnih odnosov ter psihofizičnega počutja. Ustvarjamo prostor, kjer se združujejo narava, sprostitev in zdravje. Prispevati želimo k boljši kakovosti življenja posameznikov na osebnem, družinskem in poklicnem področju.

Naša vizija

Vizija podjetja SOTETOS je postati središče za celostno podporo in izboljšanje kakovosti življenja, ki temelji na preventivnem pristopu k telesnemu, duševnemu in duhovnemu zdravju. Večino svojega časa in sredstev želimo usmeriti v preventivo, saj verjamemo, da ima preprečevanje težav še večji potencial kot njihovo reševanje. Na področju reševanja že nastalih težav stremimo k razvoju naprednih pristopov, ki presegajo trenutno dostopne, z namenom zagotavljanja trajnejše in bolj celostne pomoči. Prizadevamo si uresničiti tudi svoj potencial in na ta način prispevati svoj delček k razvoju bolj zavestne družbe.

Ustanoviteljica

Ime mi je Saša Kranjc. Ko sem v srednji šoli bila prisotna pri uri psihologije, kjer smo obravnavali čustva, me je to tako pritegnilo, da sem se odločila, da bom študirala psihologijo. Pot do tja ni bila lahka, saj je psihologija študij, ki zanima mnoge. Kljub temu sem bila sprejeta na Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, kjer sem po treh letih postala diplomirana psihologinja, po dodatnih treh letih pa magistrica psihologije.

Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
Oddelek za psihologijo FF UL

Še tekom študija psihologije sem razmišljala, da potrebujem več aplikativnega znanja, zato sem začela raziskovati različne psihoterapevtske pristope in iskati organizacije, ki ponujajo edukacijo iz psihoterapije. Tako sem novembra 2014 začela študij na Evropskem inštitutu za realitetno terapijo in se včlanila v Društvo za realitetno terapijo Slovenije.

Evropski inštitut za realitetno terapijo
Društvo za realitetno terapijo Slovenije
Slovenska krovna zveza za psihoterapijo

Študij teorije izbire je bil zame izjemno dragocena izkušnja, ki me je dobro opremila ne le za mojo poklicno pot, temveč tudi za druge življenjske vloge. Leta 2015 sem dobila svojo prvo zaposlitev v Zdravstvenem domu Velenje, kjer sem prvih nekaj let delala kot psihologinja na dispenzerju za medicino dela, prometa in športa. Leta 2017 sem začela opravljati še psihološko delo v centru za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog, leta 2020 pa še v centru za krepitev zdravja. Leta 2019 sem v okviru Evropskega inštituta za realitetno terapijo pridobila status specializantke realitetne psihoterapije in začela izvajati psihoterapijo pod supervizijo. Z junijem 2025 ta študij zaključujem in pridobivam naziv psihoterapevtka realitetne terapije.

Tekom študija teorije izbire sem postala žena in mama, jeseni 2023 pa je v meni dozorela odločitev, da zaradi želje po novih izzivih naredim spremembo na svoji poklicni poti in preneham s službo v Zdravstvenem domu Velenje. Vključila sem se v projekt Podjetno nad izzive v Savinjski regiji in se štiri mesece usposabljala s področja podjetništva. Aprila 2024 sem ustanovila socialno podjetje Zavod SOTETOS Luče.

Teorija izbire

Svoj poklic jemljem resno in čutim veliko odgovornost do tega, kar mi je bilo omogočeno, da se naučim. Moj poklic predstavlja eno tretjino mojega življenja in trenutno ga doživljam popolnoma v skladu s svojimi merili. Uživam v svojem delu, čeprav ni vedno lahko - “znajdem se tudi sredi viharjev” in čeprav “ne morem spreminjati smeri vetra”, se zavedam, da “lahko vedno prilagodim jadra”.

Preostali dve tretjini mojega življenja predstavljata družinsko in osebno življenje. V vlogi žene in mame poskušam prakticirati to, kar delim s svetom v poklicnih vlogah, čeprav mi ne uspe vedno. Tudi sama sem včasih na razpotju, kjer je pomembno izbrati pravo pot - takrat mi najbolj pomaga sodelovanje z drugimi.

Nekdo me je nekoč vprašal: koliko denarja si že porabila za svoj študij človeške psihologije, ki traja sedaj že več kot 15 let? Povedala sem mu, da nisem računala, je pa “izkupiček” ne glede na finančni vložek nekaj, kar se ne da izmeriti kvantitativno, se pa kaže v kvaliteti mojega življenja.

Rada imam dolge sprehode, pogovore o idejah, pisanje dnevnika, sproščanje ob toplem kaminu in preprosto - življenje.

Saša Kranjc

Naši najpomembnejši sodelavci

  • Pri oblikovanju in izvedbi skupinskih aktivnosti ustanoviteljica sodeluje s Sanjo Salmič Hojan, ki je tudi njena prijateljica. Našli sta se znotraj sekcije psihoterapevtov in svetovalcev realitetne terapije, ki deluje pod okriljem Društva za realitetno terapijo Slovenije. Združila ju je želja po ponudbi nečesa drugačnega.

  • Šejla Hodžić je strokovnjakinja za finančno poslovanje in v podjetju SOTETOS skrbi za to, da je, kar se tiče računov, vse črno na belem.

  • Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je podjetju SOTETOS omogočilo zagonska sredstva za izpeljavo Projekta sodelovanja pri udejanjanju potencialov prebivalstva. Skrbnica projekta na MGTŠ je Leni Balent.

  • Nika Škof je diplomantka tržnega komuniciranja in odnosov z javnostmi ter magistra psihosocialnega svetovanja. V podjetju SOTETOS skrbi za to, da informacija o našem delovanju doseže čim več ljudi in pripravlja različne vsebine.

  • Anja Štampar je lastnica butične trgovinice Moj svet udobja, ki se nahaja v upravni stavbi v Mozirju, sodeluje pa s Katjo Goličnik. Obe skrbita, da nekateri produkti podjetja SOTETOS dosežejo več ciljnih strank.

  • Evropski inštitut za realitetno terapijo je organizacija, preko katere je ustanoviteljica vključena v edukacijo in s pomočjo katere bo junija 2025 pod mentorstvom Mirjane Palčič Bubnič pridobila svoj drugi poklic - poklic psihoterapevtke.

    Društvo za realitetno terapijo je organizacija, ki skrbi za stalen strokovni razvoj edukantov in psihoterapevtov realitetne terapije oz. ljudi, ki imajo certifikat za uporabo teorije izbire pri svojem delu.

  • Z organizacijo HR Potentials se je ustanoviteljica povezala tekom razvoja Programa udejanjanja potencialov, saj je ta organizacija razvila prav posebno platformo za ocenjevanje osebnostnih lastnosti, kognitivnih sposobnosti, interesov in vrednot, in to v kadrovske namene. Ta platforma je znanstveno podprt pripomoček za ocenjevanje določenih značilnosti človeka. Ustanoviteljica znotraj nje sodeluje z Anžetom Dejakom in Boštjanom Bajcem.

  • Pri začetnih korakih priprave inštrumentarija za izdelavo profila potencialov v okviru Programa udejanjanja potencialov so sodelovali tudi trije študentje magistrskega študija psihologije z oddelka za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, to so Dora Mališ, Martin Peterka Skobe in Dragana Parađjenović.

  • Andrej Šumer je strokovnjak za projektni management in s podjetjem SOTETOS sodeluje pri iskanju potencialnih virov financiranja.

  • Seveda pa gre pomembna zasluga za naše delovanje tudi ljudem, ki so vključeni še v druga področja našega življenja, ne le v poslovno področje. Brez njih SOTETOS ne bi nikoli ugledal luč sveta.

    Zanimivi ljudje so v naših očeh tisti, zaradi katerih se premikajo meje mogočega. Ustanoviteljica se je pred kratkim vključila v skupnost posameznikov, ki ima velik potencial za ustvarjanje pomembnih premikov na področju duševnega zdravja v Sloveniji. Sicer vključenost v to skupnost presega meje podjetja SOTETOS, vendar je kljub temu skladna z njegovo vizijo, zato jo na tem mestu omenjamo.

    Če tudi vi delite z nami naše vrednote, poslanstvo in vizijo, bomo veseli vašega sporočila.

  • Tanja Germ je naša bivša sodelavka, ki je sodelovala pri pripravi načrta promocije naših storitev in pridobivanju prvih udeležencev za Program udejanjanja potencialov.

  • Regionalna razvojna agencija Savinjske regije je pomembno prispevala k ustanovitvi podjetja SOTETOS, saj je preko nje potekalo podjetniško usposabljanje ustanoviteljice, ki je bila leta 2024 vključena v projekt Podjetno nad izzive (PONI). Največ smo sodelovali z Nino Erjavec Ceglar.

  • Inkubator SAŠA regije iz Velenja je bil prvi stik ustanoviteljice s podjetništvom, saj je že leta 2023 v sodelovanju z Janom Skokom razvijala svojo podjetniško idejo.

    V inkubatorju Savinjske regije iz Celja so Saša Lavrič, Iva Virant in Sonja Majcen pomembno prispevale k razvoju storitev podjetja SOTETOS z omogočanjem podpornega okolja.

Sanja Salmič Hojan